A kidobott szemét
A legnehezebben és leghosszabb ideig lebomló (csomagoló)anyag: üveg
Újrahasznosítható anyag, de ha nem szelektíven gyűjtjük, hosszú ideig szennyezi a környezetet: alumínium és más fémek
Műanyagmentes július
A Műanyagmentes július (Plastic Free July) hivatalos angol nyelvű videója :
Ha körülnézünk egy háztartásban – akár a sajátunkban –, meglepő arányban találunk műanyagot.
Majdnem minden napszakban, helyiségben és tevékenységnél jelen vannak a műanyagok.
Persze nem egy típusú műanyagról van szó, mert különböző feladatokra más és más összetételűt használnak a gyártók, és ezt jelzik is a termékek, csomagolások felületén.
Egységesen nem lehet megmondani, mennyi ideig tart a lebomlásuk.
Ha egy vékony falú műanyag pohárról beszélünk, az „csak” 50-100 évig szennyezi a környezetet, egy PET-palack ugyanakkor már kb. 500 évig…
A legismertebb műanyagok nevei az alkotóelemeinek rövidítéseiből alakultak ki, így megkülönböztetünk PET, HDPE, LDPE, PP műanyagokat.
A „P” előtag nem véletlenül szerepel mindegyikben, ezek azok az összetett, bonyolult molekulák, amelyek többszöri átalakítással jönnek létre és igencsak nehéz lebomlásra „késztetni” őket.
- Ha megpróbáljuk elégetni, olyan anyagok keletkeznek, amelyek rákkeltő hatásúak,
- ha a talajba kerülnek, olyan vegyületek oldódhatnak ki belőlük, amelyek a növények termékenységét gátolják,
- ha pedig a tengerbe kerülnek, akár mikro méretűre szétesve, szétszóródnak mindenhová, súlyosan károsítva a tengeri élővilágot és műanyagot juttatva az emberi táplálékul is szolgáló halakba és más tengeri élőlényekbe.
MŰANYAG POHÁR (vékony falú) – lebomlási idő: 50-100 év
PET-PALACK – lebomlási idő: 500 év
A papír: viszonylag ártalmatlan, mert hetek alatt lebomlik
De gond van vele, ha az előállítását nézzük.
Ha nem hasznosítjuk újra, akkor újabb és újabb papír tárgyakat kell előállítani, ami pedig leginkább a fák kivágásával válik lehetségessé, tehát ezzel sajnos aktívan pusztítjuk a természetet ahelyett, hogy a meglévő papír használati tárgyainkat újrahasznosítva tennénk a környezetünkért.
Egy egységnyi papír előállításához 3 egységnyi fára van szükség tisztán, és ebbe még nem számítottuk bele azt a környezetkárosító hatást, ami az egész folyamat során jelen van, a fák kivágásától a késztermék szállításáig.
Ezeken a számokon javíthat az újbóli felhasználás, az újrahasznosítás, mert ebben az esetben már nem kell élő fákat feláldozni, de energiára akkor is szükség van a gyártási folyamathoz, hogy a különböző minőségű papírokból egységes, úgynevezett szürke papír keletkezzen.
Ha a háztartások szempontjából nézzük a dolgot, akkor az italos dobozokat kimosva, a papírzacskók és más papír alapú termékek használatát visszaszorítva tudjuk minimalizálni a papír jelenlétét az életünkben.
Azt is fontos tudni, hogy csak a tiszta papírt lehet újrahasznosítani, ezért az étellel, itallal stb. szennyezett papírt nem szabad a szelektív hulladékok közé dobni, mert úgysem tudják később papírgyártásra használni.
Igaz, hogy a lebomlási ideje jelentősen rövidebb, mint az üvegé (a papír, szerkezetétől, típusától függően, 2-4 hónap alatt lebomlik), de ebben az esetben az előállítás okozta környezeti károk miatt kell fokozottan figyelnünk a papírokra.
PAPÍR – lebomlási idő: 2-4 hónap
Elektronikai eszközök, amikor már nem működnek
Az elektronikai hulladékok azért jelentenek komoly gondot, mert eléggé összetettek, többféle anyagból állnak, leginkább fémekből és műanyagokból vegyesen.
Erősen szennyező hatásúak, nagyon nehezen és hosszú idő alatt, vagy egyáltalán nem bomlanak le, és néhány közülük veszélyes hulladéknak minősül.
Az újrafelhasználásra azonban biztató törekvések vannak, ezért érdemes ebben gondolkodni, hiszen az eszközök nélkül manapság nagyon kevés háztartás tudna létezni.
Környezetbarát csomagolás és termékek
Nem véletlenül foglalkozunk lebomló, egyszer használatos terítékekkel.
A rendezvényeken, fesztiválokon, ünnepségeken sokszor csak az egyszer használatos termékkel megoldható a vendégek kiszolgálása.
Csupán az utóbbi években jött szóba (sajnos), hogy gátat szabjanak a műanyag hegyek keletkezésének egy-egy ilyen esemény után.
Itt jönnek képbe – most már egyre többször – a lebomló terítékek, melyek főbb előnyei:
- Előállításuk sokkal kevesebb energiát igényel
- A nyersanyagok melléktermék-, illetve megújuló forrásból származik
- Biológiailag rövid idő alatt lebomlanak
Ezek az anyagok:
- PLA (politejsav) – ipari komposztálás szükséges; lebomlási idő: 12 hét
- Cukornád (bagasse, melléktermék) – ipari komposztálás szükséges; lebomlási idő: 12 hét
- Fa – otthon is komposztálható; lebomlási idő: 1-2 év
- Kartonpapír – klórmentes, otthon is komposztálható; lebomlási idő: 3-4 hónap
- Búzakorpa – otthon is komposztálható; lebomlási idő: 30 nap
Fontos megjegyezni:
Az ipari komposztálás során az étellel szennyezett hulladékot is biztonságosan lehet komposztálni. A folyamat végén tápanyagban gazdag komposzt keletkezik, amelyet a termőföldre ki lehet juttatni.
Viszont Magyarországon ez a feldolgozási forma még nem megoldott sajnos. Pedig égető lenne. Érdekes módon az Egyesült Királyságban vagy Franciaországban már évek óta működik.
Bővebben az ipari komposztálásról itt olvashatsz: Hulladék körforgás, ipari komposztálás
Búzakorpa tányér: a legzöldebb termék?
Érdemes kitérni rá, mennyire jól kitalált, környezetkímélő anyag a magas hőmérsékleten préselt búzakorpa.
Tudomásunk szerint ez a leginkább környezetbarát terítéktípus, amely csupán búzakorpát és egy kevés vizet tartalmaz.
Ráadásul fenntartható gazdálkodásból származik a nyersanyag.
A búzakorpa tányér otthon is komposztálható – lebomlási ideje csupán 1 hónap
Néhány anyag, hulladék lebomlási ideje
Végül álljon itt egy felsorolás olyan anyagokról, amelyek nem egyértelműen károsak a környezetre, mégis megmutatják számunkra, hogy az ember jelenléte mindenképp olyan változásokat okozott a természetben, amelyeket nem tudunk letagadni, csak azon igyekezhetünk, hogy minél kevésbé legyünk a szűkebb és tágabb környezetünk terhére.
- Banánhéj: 3-4 hét
- Pamutkesztyű: 3 hónap
- Narancshéj: 6 hónap
- Furnér lemez: 1-3 év
- Gyapjúzokni: 1-5 év
- Bőrcipő: 25-40 év
- Cigarettacsikk: 10-12 év
A lebomlási idő fontos tényezője
Nagymértékben változhat a hulladékok lebomlási ideje attól függően, mekkora a mérete, illetve mennyire van felaprózva, feldarabolva.
Ugyanis kritikus, hogy mekkora felületen érintkezik a környezeti romboló, mállasztó hatásokkal és lebontó és mikroorganizmusokkal.
A szerves anyagoknál ez különösen fontos, gondoljunk csak egy komposztra helyezett faágra, ill. faforgácsra vagy egy apróra vágott dinnyére szemben egy egész dinnyével.